понеділок, 13 січня 2020 р.

До свята Водохреща “Ой на річці, на Йордані”
Сьогодні наша бібліотека розповіоа малим читайликам про Водохрещення, як його святкують, які традиції, обряди та історію винекнення.


19 січня ми святкуватимемо Водохреща, або Богоявлення Господнє. Це третє найбільше свято, яке завершує цикл Різдвяних свят. Церква розглядає Водохреща Господнє як «свято просвіти» народів, оскільки за її вченням, саме з Водохреща Ісус розпочав проповідь євангельської істини.
Його ще називають Йорданом. Йордан (від назви ріки Йордан у Палестині) – народна назва християнського обряду освячення води. Його здійснюють на згадку про хрещення Ісуса Христа в Йорданії, описаному в Євангеліях.
У Стрию велике Йорданське водосвяття традиційно відбувається на березі річки після святкової Літургії у катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці. Зазвичай супроводжуватимуть колядки і щедрівки у виконанні багаточисельних парафіян.

Вірування та обряди


Вважається, що на Водохреща, з опівночі до опівночі, вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. В цей день майже у всіх містах і селах святять воду. Віддавна в народі освячену на Водохреща воду вважають своєрідним спасінням від багатьох недуг. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і тварин.
Залишається загадкою той факт, що вода з Водохреща не псується, не має запаху і може зберігатися протягом року. Дехто схильний вважати, що цьому сприяє срібло від хреста, який священик занурює в воду під час обряду. Проте ця думка є помилковою, оскільки не завжди у воду занурюють срібний хрест, а використовують дерев’яний чи з будь-якого металу, а вода все одно роками не псується.

Традиції


До Водохреща жінки намагалися не полоскати у воді білизни, бо «там чорти сидять і можуть вчепитися». Натомість дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі  й умивалися, аби щоки були рум’яними. Загалом до Водохреща протягом всіх свят жінки не ходили по воду, це мали робити лише чоловіки. 19 січня зранку ходять до церкви святити воду.
Цією свяченою водою починається трапеза, нею ж кожний господар кропить усіх членів сім’ї, хату, інші будівлі. За давньою традицією, церемонія освячення води відбувалася просто неба, на берегах річок, струмків, озер. Після Водохреща розпочинається новий весільний сезон, який триває до Великого посту.


Немає коментарів:

Дописати коментар